Polecane obiekty

Hotel BIAŁY KAMIEŃ D.W. PASJA KARKONOSZE noclegi

Atrakcje w Świeradowie:
Dom Zdrojowy w Świeradowie - piękna budowla położona w centrum, otoczona parkiem.
Kolej Gondolowa w Świeradowie - nowoczesne, wygodne, przeszklone wagoniki, wwożące pasażerów na Stóg Izerski.
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój - występują tu wody mineralne z dodatkiem radonu - wody o nieco wyższej temperaturze i specyficznych właściwościach leczniczych.
Więcej opisów atrakcji w Świeradowie - TUTAJ

Atrakcje w okolicy Świeradowa Zdroju:
Góry Izerskie - niewysokie góry stanowiące część Zachodnich Sudetów.
Szklarska Poręba (ok. 17km na wsch.) największy ośrodek turystyczny w polskich Karkonoszach, zimowa stolica radiowej trójki
Karpacz w Karkonoszach - (ok. 35km na wsch.) miasto położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki.
Uzdrowisko Cieplice (ok. 25km na płn-wsch) najstarsze uzdrowisko w Polsce. Temperatura tutejszych źródeł siarkowo-krzemowo-fluorowych dochodzi do 90 stopni Celsjusza.

Dom Zdrojowy

Informacje

  • ul. Konstytucji 3 Maja 1, 59-850 Świeradów-Zdrój
  • 75 782 05 00

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy w Świeradowie - piękna budowla położona w centrum, otoczona parkiem - najbardziej rozpoznawalny element Uzdrowiska Świeradów. Dom Zdrojowy posiada wysoką na 46 m wieżę zegarową oraz najdłuższą (80m) wśród dolnośląskich uzdrowisk Halę Spacerową o modrzewiowej konstrukcji, z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste - pijalnia czynna codziennie od 7.00 do 17.00).

Na miejscu Domu Zdrojowego już w w XVIII wieku stał Dom Źródlany, który spłonął w 1895 roku. Obecny obiekt został wybudowany z inicjatywy i dzięki funduszom Schaffgotschów pod koniec XIX wieku. Budynek zaprojektował znany architekt Grosser, a pracowało przy nim ponad sześciuset robotników. W pięknym, bogato zdobionym, luksusowym budynku, na parterze znajdowały się salony służące rozrywkom i odpoczynkowi, a na piętrach przygotowano siedemdziesiąt komfortowych pokoi gościnnych. Hala spacerowa, podobnie jak dziś, budziła zrozumiały zachwyt, liczni kuracjusze pili wodę z ozdobnego ujęcia wody (przy wejściu) i odpoczywali na 160-metrowych tarasach zdrojowych. Wybudowano wówczas, już nieistniejącą, muszlę koncertową, sztuczną grotę z naciekami, korty tenisowe oraz przygotowano starannie zaprojektowane zespoły parkowe.

W 1970r w Domu Zdrojowym wybuchł pożar, który - nim go ugaszono - strawił część czwartego piętra. W 1975r zakończono remont i modernizację obiektu.

Ostatnia aktualizacja - sieprień 2017r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swieradow.pl nie odpowiada.

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę


Mapa

Oblicz dojazd:

Komentarze

Dodaj komentarz
  • pytaniaAutor: Elżbieta
    Bardzo mało informacji o sanatorium "Gracja". Odległość od centrum? Gdzie wykonywane są zabiegi?Jak ...
    Bardzo mało informacji o sanatorium "Gracja". Odległość od centrum? Gdzie wykonywane są zabiegi?Jak dojechać do ul. Parkowej?Są to istotne informacje dla tych ,którzy wybierają się po raz pierwszy
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 642 859, Dziś: 14, Osób online: 1

Kontakt i reklama

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem