Atrakcje Turystyczne

Kolej Gondolowa

Kolej Gondolowa Ski&Sun w Świeradowie Zdroju to największa i najbardziej rozpoznawalna atrakcja miasta. Pasażerowie przewożeni są w 8-osobowych, komfortowych, przeszklonych wagonikach. więcej »

ul. Źródlana 7, Świeradów-Zdrój

Trasy rowerowe

Singletrek Świeradów Zdrój - pierwsza w Polsce sieć leśnych ścieżek rowerowych - ponad 200 km tras rowerowych w Górach Izerskich. więcej »

Szlaki rowerowe w Górach Izerskich

Szlaki Turystyczne

Szlaki turystyczne ze Świeradowa Zdroju oraz szlaki turystyczne po pogórzu i Górach Izerskich. Przebieg szlaków turystycznych, długość, czas przejścia. więcej »

Trasy narciarstwa biegowego

Świeradów-Zdrój należy do regionu popularnego wśród narciarzy biegowych. Największym atutem tych okolic jest długo utrzymujący się śnieg oraz ciekawe trasy o różnych stopniach trudności. więcej »

Schroniska w Górach Izerskich

Schroniska w Górach Izerskich - najbardziej znane schroniska turystyczne w Górach Izerskich to Schronisko na Stogu Izerskim, Chatka Górzystów i Stacja Turystyczna Orle. więcej »

Schroniska w Górach Izerskich

Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim, jako jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gór Izerskich oraz okolic Świeradowa-Zdroju, o każdej porze roku przyciąga tłumy turystów, kusząc wspaniałym widokiem, którym można się napawać, znajdując się na wysokości 1060m n.p.m. więcej »

Chatka Górzystów

Schronisko Chatka Górzystów znajduje się w Górach Izerskich, a dokładnie na Hali Izerskiej. Schronisko powstało z inicjatywy studentów, którzy zachwycili się malowniczym położeniem budynku. Obecnie w schronisku oprócz miejsc noclegowych funkcjonuje również mały bar serwujący słynne omlety z białym serem i jagodami. więcej »

Polana Izerska 1, Świeradów-Zdrój

Wyciągi narciarskie

Świeradów Zdrój wyciągi narciarskie. Główny wyciąg narciarski w Świeradowie to kolej gondolowa na Izerski Stóg. Wyciągi: Kamieniec, Izery, Bambino-Ski, Barbara, Bajtek, Madzialena. więcej »

Uzdrowisko

Uzdrowisko Świeradów Zdrój razem z Uzdrowiskiem Czerniawa-Zdrój stanowi jeden kompleks uzdrowiskowy u podnóża Gór Izerskich. W Uzdrowisku Świeradów występują wody mineralne z dodatkiem radonu - wody o nieco wyższej temperaturze i specyficznych właściwościach leczniczych. więcej »

ul. Zdrojowa 2, Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa

Świeradów-Zdrój to znane, górskie uzdrowisko. Jedną z jego atrakcji turystycznych jest Dom Zdrojowy z wysoką na 46 metrów wieżą zegarową oraz najdłuższą (80 m) wśród dolnośląskich uzdrowisk modrzewiową Halą Spacerową z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną. więcej »

ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój

Tarasy i Park Zdrojowy

Kolejną atrakcją Uzdrowiska Świeradów-Zdrój są Tarasy i Park Zdrojowy. Tarasy spacerowe znajdują się przed Domem Zdrojowym. Park Zdrojowy składa się z kilku części rozlokowanych w centrum miasta. więcej »

Góry Izerskie

Góry Izerskie są bardzo wygodne do wędrówek - niemal każdy turysta sobie poradzi. Dodatkowo w Górach Izerskich jest wiele tras rowerowych - o różnym stopniu trudności i długości. więcej »

Czarci Młyn

Czarci Młyn w Świeradowie to pracujący do dziś młyn - ciekawa atrakcja udostępniona do zwiedzania. Można tu zjeść chleb wypiekany sposobem naszych dziadków, a wokół młyna znajduje się ogród, w którym znajdują się różne okazy ziół, kwiatów, roślin, czy zbóż. więcej »

ul. Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój

Wodospad Kwisy

Wodospad Kwisy to urokliwe miejsce, wprost idealne na spacery. Relaksujący szum wody i piękne okoliczności przyrody przyciągają nie tylko turystów, ale także pasjonatów fotografii. więcej »

ul. Nadbrzeżna, Świeradów-Zdrój

Chaty Sudeckie

Chaty Sudeckie w Świeradowie wchodzą w skład Krainy Domów Przysłupowych. Chaty były budowane wokół drewnianych filarów, które podtrzymują dach, albo - w przypadku domów piętrowych - wyższą kondygnację wykonaną z szachulca. więcej »

ul. Długa, Lwówecka, Myśliwska i Główna

Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy

Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy to ciekawy punkt na turystycznej mapie okolicy. Nieczynna obecnie kopalnia, z której dawniej pozyskiwano rudę cyny, w 2012 roku została udostępniona dla zwiedzających jako element szlaku dydaktycznego "Śladami dawnego górnictwa Kruszców". więcej »

Krobica k/ Świeradowa Zdroju

Szlak Dziejów Świeradowa

W centrum Świeradowa, przy ulicy Wyszyńskiego, znajduje się Szlak Dziejów Świeradowa. To niedługa trasa spacerowa, która przedstawia istotne z punktu widzenia historii miejscowości obiekty i daty. Szlak ma formę umieszczonych w chodniku rozet z płaskorzeźbami. więcej »

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Świeradów-Zdrój

Pracownia Piernikowa Isabell

Pracownia Piernikowa Isabell to wspaniałe miejsce, w którym można się zapoznać z niezwykłą sztuką wypiekania oraz ozdabiania słodkich ciastek, a nawet wziąć udział w profesjonalnych warsztatach. więcej »

ul. Rolnicza 2, Świeradów-Zdrój

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba to wyjątkowa atrakcja nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce. Jest interesująca nie tylko dla pasjonatów astronomii, ale również dla każdego, kto chciałby po prostu popatrzeć w rozgwieżdżone niebo i nie martwić się, że światła miasta mu to utrudnią lub nawet uniemożliwią. więcej »

Graniczna część doliny Izery

Grota Czerniawa

Niewielka grota położona praktycznie w centrum Czerniawy-Zdrój może się okazać interesującym punktem wycieczki po okolicy. Łatwo ją znaleźć ze względu na wyrytą w skale płaskorzeźbę z symbolem groty. więcej »

ul. Sanatoryjna, Świeradów-Zdrój

Źródło Doktora Adama

Źródło Doktora Adama to jedno z licznych źródeł wód mineralnych w Świeradowie-Zdroju. Swoją nazwę zawdzięczają znanemu niegdyś w uzdrowisku lekarzowi, który przez wiele lat badał ich właściwości i skuteczność w leczeniu różnych schorzeń. więcej »

Izerski punkt antygrawitacyjny

Każdy odwiedzający Świeradów-Zdrój powinien się wybrać w miejsce występowania "anomalii grawitacyjnej", zwanej przez sporą cześć osób zwykłym złudzeniem optycznym. Chodzi o Izerski punkt antygrawitacyjny, gdzie samochody same wjeżdżają pod górę (albo tylko tak się większości ludzi wydaje). więcej »

ul. Strażacka, Świeradów-Zdrój

INTERFERIE Aquapark Sport Hotel

Nowoczesny obiekt, jedyny taki w Izerach, który dostarcza okazję do super zabawy i wodnego szaleństwa osobom w każdym wieku. W ofercie są również liczne zabiegi fizjoterapeutyczne. więcej »

ul. Kościuszki 1, Świeradów Zdrój

Kręgielnia BOWLING CENTER CLUB

Kręgielnia BOWLING CLUB to fajna opcja na spędzenie popołudnia razem z rodziną czy przyjaciółmi. Profesjonalne tory do gry dostarczą doskonałej okazji do zabawy każdemu - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. więcej »

ul. 11-go Listopada 35, Świeradów-Zdrój

Muzeum Zdrojowe

W piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe, powstałe z okazji 260. rocznicy ocembrowania pierwszego źródła wód leczniczych w Świeradowie. Prezentowane w nim eksponaty pozwalają poznać historię wydobycia i wykorzystania tych wód, a także zapoznać się z dziejami samego uzdrowiska. więcej »

ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój

Izery Trzech Żywiołów

Na obrzeżach miasta, przy siedzibie Nadleśnictwa Świeradów, znajduje się ogród dydaktyczny "Izery Trzech Żywiołów". Jest to ciekawy pomysł na poznanie ekosystemów Gór Izerskich zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. więcej »

ul. 11 Listopada 1, Świeradów-Zdrój

Smrek

W Górach Izerskich, niedaleko Stogu Izerskiego, znajduje się szczyt o dwóch wierzchołkach - na wysokości 1123 i 1124 m n.p.m. Jest to Smrek, którego nazwa ściśle wiąże się z rosnącym tam niegdyś wysokim świerkiem. Cechą charakterystyczną tego szczytu jest wybudowana w 2003 roku wieża widokowa o wysokości 20 m. więcej »

Świeradów-Zdrój

Szklana Kuźnia

"Szklana Kuźnia" to pracownia artystyczna, zajmująca się wytwarzaniem szkła metodą fusingu, jego ozdabianiem i malowaniem. Zainteresowane osoby, oprócz samego zwiedzania, mogą wziąć udział w warsztatach i spróbować własnych sił w sztuce obróbki i zdobienia szkła. więcej »

Wolimierz 191, Wolimierz

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Na Hali Izerskiej, niedaleko Chatki Górzystów, znajduje się rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery. Utworzony w 2000 roku, ma na celu ochronić między innymi jedno z trzech ostatnich miejsc występowania brzozy karłowatej, a także wiele innych cennych roślin. więcej »

Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka

W Świeradowie-Zdroju w ramach projektu unijnego Natura 2000 powstało Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka. Warto się tam wybrać, aby poznać florę i faunę tego regionu, podziwiać nocne niebo nad Górami Izerskimi, a także zobaczyć jak wygląda życie we wnętrzu ula. więcej »

ul. Rolnicza 7, Świeradów-Zdrój

Słupiec

Słupiec to niewielka formacja skał bazaltowych, która stanowi bardzo ciekawy punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Można stamtąd obserwować m.in. Izery czy Sudety Zachodnie. więcej »

Giebułtów

Wodospady na Czarnym Potoku

Na Czarnym Potoku na odcinku długości 3 km występują nieduże, ale bardzo urokliwe kaskady, których łączna wysokość spadku to około 500 m. więcej »

Wieża Mon Plaisir

W małej miejscowości Pobiedna, nieopodal granicy polsko-czeskiej, znajduje się dawna wieża widokowa, wybudowana na życzenie miłośnika astronomii, Adolfa Traugotta von Gersdorfa. Kiedyś tłumnie odwiedzana przez zwiedzających, dzisiaj - prawie zapomniana. Jednak władze gminy próbują pozyskać środki finansowe i przywrócić budowli chociaż część dawnej świetności. więcej »

Pobiedna

Łazienki Leopolda

Łazienki Leopolda powstały w XIX wieku. Od początku ich istnienia przyciągały wielu gości zainteresowanych zabiegami leczniczymi - kąpielami i inhalacjami. Z tradycyjnych kuracji można korzystać do dzisiaj. więcej »

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 33, Świeradów-Zdrój

Łazienki Marii - Zakład Kuracji Borowinowej

Zakład Kuracji Borowinowej, znany niegdyś jako Łazienki Marii, to funkcjonujący do dziś obiekt oferujący swoim gościom wspaniałe kąpiele i zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń o wysokim standardzie. więcej »

ul. Dojazdowa 3, Świeradów-Zdrój

Łazienki Ludwika

Nieopodal tzw. dolnego źródła znajdują się Łazienki Ludwika. Wybudowane pod koniec XIX wieku, do dziś przyciągają turystów ciekawą architekturą, ale również zabiegami przyrodoleczniczymi. więcej »

ul. Ratowników Górskich 11, Świeradów Zdrój

Pijalnia wody radoczynnej

Pijalnia wody radoczynnej w Świeradowie-Zdroju to jedno z trzech istniejących w Polsce źródeł tej leczniczej wody. Jej właściwości są wykorzystywane w inhalacjach i kąpielach, ale nadaje się również do picia. więcej »

ul. Sienkiewicza 1, Świeradów-Zdrój

Plac zabaw

W centrum miasta, tuż przy Parku Zdrojowym, znajduje się duży plac zabaw dla dzieci w każdym wieku, zapewniający pociechom moc atrakcji i wyzwań. Wyposażony jest w wiele ciekawych urządzeń, między innymi w ściankę wspinaczkową. więcej »

ul. Wyszyńskiego, Świeradów-Zdrój

Skatepark

Świeradów-Zdrój posiada w asortymencie swoich atrakcji także coś dla fanów ekstremalnej jazdy na rolkach, rowerze i deskorolce. Chodzi o znajdujący się na Stadionie Miejskim Skatepark. Jest to doskonałe miejsce do ćwiczenia nowych ewolucji i tricków. więcej »

ul. Sienkiewicza 2A, Świeradów-Zdrój

Minigolf

Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, ciekawym pomysłem będzie odwiedzenie pola do Minigolfa i wypróbowanie tam swoich umiejętności. Jest to fajna rozrywka dla ludzi w każdym wieku. Nie trzeba mieć własnego sprzętu - kije do gry można wypożyczyć. więcej »

ul. Zakopiańska, Świeradów Zdrój

Muzeum Myślistwa

W jednym z hoteli w Świeradowie-Zdroju znajduje się muzeum myślistwa. Eksponaty przedstawiają liczne popiersia oraz poroża zwierząt charakterystycznych dla tego regionu. więcej »

ul. Gajowa 2, Świeradów-Zdrój

Kopalnia Stanisław

Kopalnia Stanisław stanowi najwyżej położoną kopalnie odkrywkową w Europie. Dawniej wydobywano tam kwarc, dzisiaj jest wspaniałym punktem widokowym oraz celem rowerowych i pieszych wycieczek. więcej »

Świeradów-Zdrój

Zamek Czocha

Zamek Czocha - chociaż ten średniowieczny zamek znajduje się w miejscowości Sucha (około 15 km od Świeradowa) to jest częstym punktem na liście wycieczek ze Świeradowa. To ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci, miłośników historii i filmów - kręcono tu np. sceny do Wiedźmina czy Tajemnicy twierdzy szyfrów. więcej »

ul. Sucha, Leśna

Zajęcznik

Jednym ze szczytów w Górach Izerskich jest Zajęcznik. Licznie odwiedzają to miejsce amatorzy wycieczek pieszych oraz rowerowych. więcej »

Sępia Góra

Sepia Góra to szczyt Kamienieckiego Grzbietu wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m. Obecnie stanowi doskonały punkt widokowy, ale - jeśli wierzyć opowieściom - w czasie II Wojny Światowej zostało tam ukryte złoto III Rzeszy. więcej »

Psie zaprzęgi

W okolicy Świeradowa-Zdroju co roku odbywają się wyścigi psich zaprzęgów. Są to też doskonałe tereny treningowe, dysponujące dwiema przygotowanymi do tego trasami. więcej »

Mała Japonia - ogród Siruwia

W każdym zakątku Małej Japonii czekają na Ciebie niezwykłe atrakcje, warte zobaczenia. więcej »

Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka

Muzeum Sentymentów

Przenieś się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuj oddech PRLu na własnej skórze więcej »

ul. Zamkowa 9, Kowary

Teatr Klinika Lalek

Teatr Klinika Lalek działa od 1991 roku w Wolimierzu, koło Świeradowa-Zdrój. W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. więcej »

ul. Dworcowa 73, Stacja Wolimierz

Teatr Nasz w Michałowicach

Teatr Nasz w Michałowicach - Kraina Dobrego Humoru. W Teatrze Naszym odbywają się spektakle kabaretowe, przedstawienia komediowe lub wieczory muzyczne. więcej »

ul. Kolonijna 27, Piechowice-Michałowice

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy ma powierzchnię ponad 5500 hektarów. Na obszarze parku znajduje się Główny Grzbiet Karkonoszy,a także dwie enklawy Pogórza Karkonoskiego: Góra Chojnik i Wodospad Szklarki. więcej »

Karkonoski Park Narodowy

Muzeum Ziemi JUNA

W zabytkowym budynku o biało-czarnych ścianach, usytuowanym tuż przy wjeździe do Szklarskiej Poręby od strony Jeleniej Góry znajduje się przepojone magią i tradycją walońską Muzeum Ziemi JUNA. więcej »

ul. Jeleniogórska 9, Szklarska Poręba

Kościółek Wang w Karpaczu

Największą atrakcję Karpacza stanowi drewniana, pamiętająca średniowiecze Świątynia Wang. Stoi ona w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Wybudowano ją w XII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. więcej »

ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Znajduje się w Karpaczu, można podziwiać tu kolekcję lalek i zabawek z całego świata (ponad 2000 eksponatów), której podstawę stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego - twórcy Pantomimy Wrocławskiej. więcej »

ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest idealnym miejscem dla fanów aktywnego wypoczynku: trasy narciarskie na Szrenicy, trasy biegowe na Polanie Jakuszyckiej, szlaki turystyczne i rowerowe, bogata baza hotelarska i gastronomiczna czekają na turystów. więcej »

Cieplice Zdrój

Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 C, swoją skuteczność zawdzięczają czynnym związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. więcej »

Jelenia Góra

Jelenia Góra to 900-letnie miasto leżące w kotlinne jeleniogórskiej w sercu Karkonoszy. Ludzie kultury chętnie przyjeżdżają do Jeleniej Góry aby wziąć udział w spotkaniach, koncertach i dorocznych festiwalach, których w stolicy Karkonoszy nigdy nie brakuje. więcej »

Jakuszyce

To, z czego Jakuszyce są znane w Polsce i na świecie, to Jakuszycka Polana i położony tu Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce. Panują tu idealne warunki do uprawiania tego sportu. więcej »

Jagniątków

Jagniątków jest dzisiaj jedną z dzielnic Jeleniej Góry (od 1998 r.), dojedziemy tu komunikacją miejską z centrum - linie 9 i 15. To jednocześnie najwyżej i najbliżej Karkonoszy zlokalizowana dzielnica Jeleniej Góry. więcej »

Karpacz

Przed II wojną światową Karpacz był pokaźnym kurortem, utrzymanym w tyrolsko-szwajcarskim stylu z połączeniem kolejowym, torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie Karpacz stał się głównym kurortem polskich Karkonoszy. więcej »

Kowary

Kowary to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m. więcej »

Pałace Karkonoszy

Okolice Jeleniej Góry, zwanej Perłą Karkonoszy, są pełne okazałych pałaców i średniowiecznych zamków, a ich mnogość i piękno jest porównywane do zamków z doliny Loary. Zamki są dawnymi twierdzami obronnymi, które w wiekach średnich były przygraniczną koniecznością. więcej »

Zamki Karkonoszy

Na Dolnym Śląsku znajduję się wiele zamków, które są warte zobaczenia. Do takich należy między innymi Zamek Chojnik, który jest najbardziej znanym w tym rejonie. więcej »

Historia Świeradowa

Dzieje Świeradowa-Zdroju i okolicy są związane z dziejami plemion łużyckich, a osada która powstała prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV w. zawdzięcza im swą nazwę Flyns (później zmieniono na Flinsberg). więcej »