Atrakcje Turystyczne

Uzdrowisko

Uzdrowisko Świeradów Zdrój razem z Uzdrowiskiem Czerniawa-Zdrój stanowi jeden kompleks uzdrowiskowy u podnóża Gór Izerskich. W Uzdrowisku Świeradów występują wody mineralne z dodatkiem radonu - wody o nieco wyższej temperaturze i specyficznych właściwościach leczniczych. więcej »

ul. Zdrojowa 2, Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa

Świeradów-Zdrój to znane, górskie uzdrowisko. Jedną z jego atrakcji turystycznych jest Dom Zdrojowy z wysoką na 46 metrów wieżą zegarową oraz najdłuższą (80 m) wśród dolnośląskich uzdrowisk modrzewiową Halą Spacerową z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną. więcej »

ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój

Tarasy i Park Zdrojowy

Kolejną atrakcją Uzdrowiska Świeradów-Zdrój są Tarasy i Park Zdrojowy. Tarasy spacerowe znajdują się przed Domem Zdrojowym. Park Zdrojowy składa się z kilku części rozlokowanych w centrum miasta. więcej »

Czarci Młyn

Czarci Młyn w Świeradowie to pracujący do dziś młyn - ciekawa atrakcja udostępniona do zwiedzania. Można tu zjeść chleb wypiekany sposobem naszych dziadków, a wokół młyna znajduje się ogród, w którym znajdują się różne okazy ziół, kwiatów, roślin, czy zbóż. więcej »

ul. Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój

Chaty Sudeckie

Chaty Sudeckie w Świeradowie wchodzą w skład Krainy Domów Przysłupowych. Chaty były budowane wokół drewnianych filarów, które podtrzymują dach, albo - w przypadku domów piętrowych - wyższą kondygnację wykonaną z szachulca. więcej »

ul. Długa, Lwówecka, Myśliwska i Główna

Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy

Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy to ciekawy punkt na turystycznej mapie okolicy. Nieczynna obecnie kopalnia, z której dawniej pozyskiwano rudę cyny, w 2012 roku została udostępniona dla zwiedzających jako element szlaku dydaktycznego "Śladami dawnego górnictwa Kruszców". więcej »

Krobica k/ Świeradowa Zdroju

Szlak Dziejów Świeradowa

W centrum Świeradowa, przy ulicy Wyszyńskiego, znajduje się Szlak Dziejów Świeradowa. To niedługa trasa spacerowa, która przedstawia istotne z punktu widzenia historii miejscowości obiekty i daty. Szlak ma formę umieszczonych w chodniku rozet z płaskorzeźbami. więcej »

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Świeradów-Zdrój

Muzeum Zdrojowe

W piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Zdrojowe, powstałe z okazji 260. rocznicy ocembrowania pierwszego źródła wód leczniczych w Świeradowie. Prezentowane w nim eksponaty pozwalają poznać historię wydobycia i wykorzystania tych wód, a także zapoznać się z dziejami samego uzdrowiska. więcej »

ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój

Wieża Mon Plaisir

W małej miejscowości Pobiedna, nieopodal granicy polsko-czeskiej, znajduje się dawna wieża widokowa, wybudowana na życzenie miłośnika astronomii, Adolfa Traugotta von Gersdorfa. Kiedyś tłumnie odwiedzana przez zwiedzających, dzisiaj - prawie zapomniana. Jednak władze gminy próbują pozyskać środki finansowe i przywrócić budowli chociaż część dawnej świetności. więcej »

Pobiedna

Łazienki Leopolda

Łazienki Leopolda powstały w XIX wieku. Od początku ich istnienia przyciągały wielu gości zainteresowanych zabiegami leczniczymi - kąpielami i inhalacjami. Z tradycyjnych kuracji można korzystać do dzisiaj. więcej »

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 33, Świeradów-Zdrój

Łazienki Ludwika

Nieopodal tzw. dolnego źródła znajdują się Łazienki Ludwika. Wybudowane pod koniec XIX wieku, do dziś przyciągają turystów ciekawą architekturą, ale również zabiegami przyrodoleczniczymi. więcej »

ul. Ratowników Górskich 11, Świeradów Zdrój

Muzeum Myślistwa

W jednym z hoteli w Świeradowie-Zdroju znajduje się muzeum myślistwa. Eksponaty przedstawiają liczne popiersia oraz poroża zwierząt charakterystycznych dla tego regionu. więcej »

ul. Gajowa 2, Świeradów-Zdrój

Zamek Czocha

Zamek Czocha - chociaż ten średniowieczny zamek znajduje się w miejscowości Sucha (około 15 km od Świeradowa) to jest częstym punktem na liście wycieczek ze Świeradowa. To ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci, miłośników historii i filmów - kręcono tu np. sceny do Wiedźmina czy Tajemnicy twierdzy szyfrów. więcej »

ul. Sucha, Leśna

Muzeum Ziemi JUNA

W zabytkowym budynku o biało-czarnych ścianach, usytuowanym tuż przy wjeździe do Szklarskiej Poręby od strony Jeleniej Góry znajduje się przepojone magią i tradycją walońską Muzeum Ziemi JUNA. więcej »

ul. Jeleniogórska 9, Szklarska Poręba

Kościółek Wang w Karpaczu

Największą atrakcję Karpacza stanowi drewniana, pamiętająca średniowiecze Świątynia Wang. Stoi ona w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Wybudowano ją w XII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. więcej »

ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest idealnym miejscem dla fanów aktywnego wypoczynku: trasy narciarskie na Szrenicy, trasy biegowe na Polanie Jakuszyckiej, szlaki turystyczne i rowerowe, bogata baza hotelarska i gastronomiczna czekają na turystów. więcej »

Cieplice Zdrój

Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 C, swoją skuteczność zawdzięczają czynnym związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. więcej »

Jelenia Góra

Jelenia Góra to 900-letnie miasto leżące w kotlinne jeleniogórskiej w sercu Karkonoszy. Ludzie kultury chętnie przyjeżdżają do Jeleniej Góry aby wziąć udział w spotkaniach, koncertach i dorocznych festiwalach, których w stolicy Karkonoszy nigdy nie brakuje. więcej »

Jakuszyce

To, z czego Jakuszyce są znane w Polsce i na świecie, to Jakuszycka Polana i położony tu Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce. Panują tu idealne warunki do uprawiania tego sportu. więcej »

Jagniątków

Jagniątków jest dzisiaj jedną z dzielnic Jeleniej Góry (od 1998 r.), dojedziemy tu komunikacją miejską z centrum - linie 9 i 15. To jednocześnie najwyżej i najbliżej Karkonoszy zlokalizowana dzielnica Jeleniej Góry. więcej »

Karpacz

Przed II wojną światową Karpacz był pokaźnym kurortem, utrzymanym w tyrolsko-szwajcarskim stylu z połączeniem kolejowym, torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie Karpacz stał się głównym kurortem polskich Karkonoszy. więcej »

Kowary

Kowary to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m. więcej »

Pałace Karkonoszy

Okolice Jeleniej Góry, zwanej Perłą Karkonoszy, są pełne okazałych pałaców i średniowiecznych zamków, a ich mnogość i piękno jest porównywane do zamków z doliny Loary. Zamki są dawnymi twierdzami obronnymi, które w wiekach średnich były przygraniczną koniecznością. więcej »

Zamki Karkonoszy

Na Dolnym Śląsku znajduję się wiele zamków, które są warte zobaczenia. Do takich należy między innymi Zamek Chojnik, który jest najbardziej znanym w tym rejonie. więcej »

Historia Świeradowa

Dzieje Świeradowa-Zdroju i okolicy są związane z dziejami plemion łużyckich, a osada która powstała prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV w. zawdzięcza im swą nazwę Flyns (później zmieniono na Flinsberg). więcej »