Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa

Informacje

 • ul. Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów-Zdrój
 • 75 782 05 00

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy w Świeradowie - piękna budowla położona w centrum, otoczona parkiem - najbardziej rozpoznawalny element Uzdrowiska Świeradów. Dom Zdrojowy posiada wysoką na 46 m wieżę zegarową oraz najdłuższą (80m) wśród dolnośląskich uzdrowisk Halę Spacerową o modrzewiowej konstrukcji, z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste - pijalnia czynna codziennie od 7.00 do 17.00).

Historia Domu Zdrojowego:

Na miejscu Domu Zdrojowego już w w XVIII wieku stał Dom Źródlany, który spłonął w 1895 roku. Obecny obiekt został wybudowany z inicjatywy i dzięki funduszom Schaffgotschów pod koniec XIX wieku. Budynek zaprojektował znany architekt Grosser, a pracowało przy nim ponad sześciuset robotników. W pięknym, bogato zdobionym, luksusowym budynku, na parterze znajdowały się salony służące rozrywkom i odpoczynkowi, a na piętrach przygotowano siedemdziesiąt komfortowych pokoi gościnnych. Hala spacerowa, podobnie jak dziś, budziła zrozumiały zachwyt, liczni kuracjusze pili wodę z ozdobnego ujęcia wody (przy wejściu) i odpoczywali na 160-metrowych tarasach zdrojowych. Wybudowano wówczas, już nieistniejącą, muszlę koncertową, sztuczną grotę z naciekami, korty tenisowe oraz przygotowano starannie zaprojektowane zespoły parkowe.

W 1970r w Domu Zdrojowym wybuchł pożar, który - nim go ugaszono - strawił część czwartego piętra. W 1975r zakończono remont i modernizację obiektu.

Ostatnia aktualizacja - październik 2018r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swieradow.pl nie odpowiada.

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę

Zobacz panoramę


Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
 • OpiniaAutor: Sanatoriuszka
  Z tą ubikacją to potwierdzam uwagę poprzedniego wpisu "Żenada"żeby nie można było skorzystać...
  Z tą ubikacją to potwierdzam uwagę poprzedniego wpisu "Żenada"żeby nie można było skorzystać z ubikacji w czasie zabiegów,bo ubikacji po prostu nie ma!
 • uzdrowiskoAutor: leszek
  będę czwarty raz w świeradowie.latem jest tam przepięknie.mieszkam nad morzem ale uwielbiam kark...
  będę czwarty raz w świeradowie.latem jest tam przepięknie.mieszkam nad morzem ale uwielbiam karkonosze .podoba mi sie to rozrzucenie zabiegów po miasteczku .mimowolnie zmusza do chodzenia.wspaniała borowina.bywałem w różnych uzdrowiskach ale temu bym dał piątke z plusem. do pani elżbiety .gracja jest ok.100 m od domu zdrojowego
 • Ne zadowolony Autor: Klient
  Piękny festiwal orkiestr woiskowych
  Ale obuzajace jest to ze ne ma możliwości
  Skozystania z t...
  Piękny festiwal orkiestr woiskowych
  Ale obuzajace jest to ze ne ma możliwości
  Skozystania z toalety ponieważ sa po zamykane
  I nawet posciagali tabliczki z oznaczeniami toalety
  Swiatczy to o postrzeganiu zwiedzających i sluchajacych. ŻENADA!!!!!
 • pytaniaAutor: Elżbieta
  Bardzo mało informacji o sanatorium "Gracja". Odległość od centrum? Gdzie wykonywane są zabiegi...
  Bardzo mało informacji o sanatorium "Gracja". Odległość od centrum? Gdzie wykonywane są zabiegi?Jak dojechać do ul. Parkowej?Są to istotne informacje dla tych ,którzy wybierają się po raz pierwszy
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.