Chaty Sudeckie

Chaty Sudeckie

Chaty Sudeckie - stare sudeckie domy przysłupowe położone są najczęściej na peryferiach miejscowości Świeradów (ul. Długa, Lwówecka, Myśliwska i Główna). Pochodzą przeważnie z XIX wieku.

Kilka informacji...

  • Tutejsze Chaty Sudeckie wchodzą w skład Krainy Domów Przysłupowych, obejmującej region przygraniczny zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i północnych Czech. Charakterystyczny element domów przysłupowych to system filarów drewnianych ustawionych wokół wybudowanej z poziomych bali izby parterowej (tzw. izby zrębowej). Filary te podtrzymują dach, albo - w przypadku domów piętrowych - wyższą kondygnację wykonaną z szachulca. Oprócz drewna konstrukcyjnego, chaty przysłupowe zdobią liczne kamienne lub drewniane detale, umieszczone na słupach, wokół drzwi albo dookoła okien.
  • Kraina Domów Przysłupowych obejmuje ok. 19 tys. budynków, rozmieszczonych na obszarze od Saksońskiej i Czeskiej Szwajcarii, przez Górne Łużyce i północne Czechy, aż po Karkonoski i Izerski region Dolnego Śląska.
  • Budynki te są w prywatnych rękach, normalnie zamieszkiwane i użytkowane na co dzień. Cieszy fakt, że coraz więcej ich właścicieli podejmuje się indywidualnej renowacji tych unikatowych domów.
  • W budynkach przysłupowych, prócz domostw prywatnych, znajdują się często hotele, restauracje, a także muzea.

Ostatnia aktualizacja: luty 2020 r. Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swieradow.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00